Problemy z zasilaczem i kością pamięci - porady

awaria zasilacza komputerowegoGdy mamy problemy z tym, aby uruchomić komputer, musimy liczyć się ze sporym ryzykiem awarii zasilacza. Jeśli jednak chcemy upewnić się, że nasza diagnoza jest słuszna, najlepiej, jeśli wykręcimy w tym celu działający zasilacz funkcjonujący w innym komputerze. Jeśli już taka zmiana doprowadzi do znaczącej poprawy i uruchomienia sprzętu, możemy mieć pewność, że naszym problemem jest właśnie wadliwa jednostka PSU. Gdy jednak praktyka taka wcale nie przyczynia się do tego, że komputer daje znaki życia, musimy zastanowić się nad tym, czy winowajcą nie jest inny z podzespołów, w tym choćby spalona płyta główna. Może zresztą okazać się i tak, że awaria zasilacza miała skutki poważniejsze niż się to nam początkowo wydawało przyczyniając się do tego, że awarii uległy także inne komponenty komputera.

Nie zawsze jest to jednak powód do niepokoju, na wyposażeniu nowoczesnych zasilaczy znajduje się dziś bowiem bezpiecznik umieszczony tam właśnie po to, aby nie dochodziło do tego rodzaju niemiłych zdarzeń. Wymiana bezpiecznika bardzo często prowadzi zresztą do naprawy zasilacza, choć rozwiązanie takie nie jest zalecane osobom, które nie mają większego pojęcia na temat budowy i funkcjonowania sprzętu elektronicznego. Zakup zasilacza również nie powinien być zresztą przypadkowy.

awaria pamięci w komputerzePrzed jego dokonaniem warto zapoznać się ze wpisami umieszczanymi na branżowych forach i zorientować się, które modele są szczególnie wysoko cenione. Lista tych elementów komputera, które ulegają uszkodzeniu wyjątkowo często jest zresztą znacznie dłuższa, jednym z nich są zaś kości pamięci RAM. Awaria może być przez nas zresztą dość szybko zdiagnozowana, komputer wydaje bowiem kilkukrotny krótki piszczący sygnał, a następnie odmawia uruchomienia maszyny. Oczywiście, sygnał nie zawsze musi być interpretowany prawidłowo, sami możemy jednak szybko potwierdzić lub obalić nasze przypuszczenia. W tym celu zaleca się otworzenie obudowy i zlokalizowanie kości pamięci, a jeśli zainstalowana jest tylko jedna – przekładamy ją do innego gniazda. Gdy dysponujemy przynajmniej kilkoma kośćmi pamięci RAM, zawsze możemy spróbować wyjąć jedną z nich i ponownie uruchomić komputer, a następnie – pozamieniać kości miejscami. Bardzo często sprzęt uruchomi się pracując jedynie z jedną kością pamięci.