Problemy z układem graficznym i przegrzewające się podzespoły - porady

problemy z układem graficznym Gdy uszkodzona jest karta graficzna, nasz komputer zazwyczaj nie ma problemu z uruchomieniem się. Nie oznacza to jednak, że jest to start bezproblemowy, musimy bowiem liczyć się z przynajmniej kilkoma sygnałami dźwiękowymi oraz z tym, że sam ekran pozostaje czarny. Jeśli więc sprzęt uruchamia się prawidłowo, a my, choć nie mamy obrazu, słyszymy dźwięki charakterystyczne dla kolejnych operacji, musimy liczyć się z tym, że podłączenie monitora do karty graficznej wymaga wnikliwej analizy. Poczatkujący użytkownicy często decydują się w takiej sytuacji na podłączenie monitora do gniazda układu graficznego zintegrowanego z płytą główną, jest to jednak błąd, którego należy unikać. Błędem jest też niestaranne zamontowanie karty w płycie głównej, warto więc spróbować ją odłączyć, a następnie zamontować jeszcze raz upewniając się jednak, że jest ona dokładnie osadzona w gnieździe.

Często już te proste zabiegi przynoszą oczekiwane rezultaty, jeśli jednak nie obserwujemy poprawy, musimy pogodzić się z koniecznością zgłoszenia się do serwisu. Innym problemem, charakterystycznym zwłaszcza dla sprzętu używanego już przez dłuższy czas, jest przegrzewanie się podzespołów. Komputer wówczas wyłącza się samoczynnie, choć czynność ta jest wykonywana zazwyczaj po okresie dłuższej pracy. Jeśli chcemy uniknąć tego rodzaju problemów, zwracajmy uwagę przede wszystkim na tym, jak wentylowany jest komputer.

przegrzanie komputeraNiekiedy dobrym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego wentylatora podłączonego do płyty głównej i zamontowanego z tyłu obudowy. Jest to rozwiązanie tanie, a choć jego montaż nie jest trudny, jego efekty są nas w stanie pozytywnie zaskoczyć. Innym rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić, jest zakup nowego układu chłodzenia przeznaczonego do procesora. Niekiedy przegrzewanie podzespołów to przede wszystkim wina kurzu, nie zapominajmy więc o tym, że sprzęt nie powinien być czyszczony wyłącznie z zewnątrz, ale również od środka. Warto też pomyśleć o zainwestowaniu w pastę termoprzewodzącą, jeśli bowiem posmarujemy nią procesor, oddawanie ciepła do radiatora zyska na jakości. Niekiedy przegrzewają się karty graficzne i tu pomocna jest jednak pasta termoprzewodząca.