Jak sobie radzić z zawieszającym się laptopem?

laptop się zawieszaOsoby odwiedzające serwisy komputerowe często skarżą się na to, że zaraz po uruchomieniu laptopa pojawia się im logo Windows, gdy jednak komputer powinien się załadować, dochodzi do jego zawieszenia się. W takim przypadku najczęściej mamy do czynienia z uszkodzeniem plików systemowych Windows. Wbrew pozorom nie jest wcale trudno o taki stan rzeczy, do uszkodzenia często dochodzi bowiem już choćby dlatego, że laptop został wyłączony w trakcie pracy. Problem ma te samo źródło i wówczas, gdy laptop nieustannie resetuje się podczas ładowania systemu Windows. Co ciekawe, niekiedy reset następuje tak szybko, że nie widać nawet popularnego logo. Po jego ponownym uruchomieniu możemy jednak skorzystać z dodatkowych opcji.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje ostatnia znana dobra konfiguracja, często okazuje się bowiem, że już samo jej użycie jest w stanie rozwiązać towarzyszący nam problem. Załamywać nie powinniśmy się jednak nawet wówczas, gdy działanie takie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Niemal niezawodne okazuje się skorzystanie z trybu awaryjnego, który zazwyczaj poprawia powstałe błędy i pozwala nam zapomnieć o problemie. Nieco inne podłoże mają awarie, do których dochodzi, gdy laptop resetuje się w trakcie pracy.

komputer się zawieszaNajczęściej z sytuacją taką mamy do czynienia wówczas, gdy uruchomiona jest jedna z obciążających komputer gier albo aplikacji znanych z dużych wymagań sprzętowych. W zdecydowanej większości przypadków diagnoza nie jest zbyt skomplikowana, okazuje się bowiem, że komputer przegrzewa się. Często jest to wyłącznie nasza wina, zapominamy bowiem, że komputerowi niezbędny jest odpowiedni obieg powietrza. Nie wolno nam zasłaniać otworów wentylacyjnych, powinniśmy przy tym pogodzić się i z tym, że ustawiony na biurku komputer pracuje znacznie lepiej niż wówczas, gdy trzymamy go na kocu. Niekiedy rozwiązanie problemu wymaga znacznie bardziej zaawansowanych działań, w tym zwłaszcza zdjęcia obudowy. Bywa, że na elementach elektronicznych osadza się warstwa kurzu. Do jej usunięcia warto wykorzystać sprężone powietrze, sprawdza się jednak także sucha szmatka.