Problemy z płytą główną i napędem optycznym - porady

problemy z płytą głównąPłyta główna jest jednym z najbardziej istotnych układów znajdujących się w każdym komputerze. Trudno zresztą dziwić się jej znaczeniu, skoro to w niej montowane są wszystkie inne podzespoły. Niestety, awarie płyty głównej nie są wcale aż tak rzadkie, jak moglibyśmy sobie tego życzyć, a ich diagnoza w warunkach domowych wcale nie należy do najłatwiejszych. Jeśli zatem nasz komputer nie chce się uruchomić, możemy zdecydować się na odłączenie wszystkich zbędnych podzespołów na płycie głównej. Oczywiście, musimy zostawić procesor, jedną kość pamięci RAM oraz kartę graficzną, choć w tym ostatnim przypadku wskazane jest upewnienie się, czy płyta nie posiada zintegrowanego układu grafiki. Dzięki temu możemy skutecznie ograniczyć krąg urządzeń, które moglibyśmy uznać za winowajców awarii.

Jeśli komputer nadal się nie uruchamia, warto spróbować zastosować zastępczy procesor oraz kość pamięci. Niestety, gdy mamy już pewność, że to właśnie płyta główna jest przyczyną zamieszania, musimy mieć świadomość tego, że jest elementem, którego niemal nigdy się nie naprawia. Wbrew pozorom, jej wymiana na nowy egzemplarz jest posunięciem zdecydowanie bardziej opłacalnym. W przeciwieństwie do płyty głównej wówczas, gdy usterka jest wywołana przez układ optyczny, jej diagnoza nie jest zadaniem skomplikowanym.

problemy z napędem optycznymPłyty nie wczytują się, a nawet jeśli możemy liczyć na ich uruchomienie się, jest to proces dość długi. Najczęściej powód jest dość banalny, okazuje się bowiem, że czytnik jest zabrudzony. Tu z pomocą przychodzą sklepy komputerowe, w których dostępne są specjalne płyty czyszczące, choć możemy również rozkręcić napęd i wykonać jego czyszczenie samodzielnie. Pomocny okaże się w tym delikatny wacik, nie wolno nam przy tym zapominać o tym, że preparaty na bazie spirytusu mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Znacznie lepszym rozwiązaniem są specjalistyczne środki, w które bez trudu zaopatrzymy się odwiedzając sklep komputerowy. Czasem do awarii dochodzi i dlatego, że tacka na płyty pracuje nieprawidłowo. Tu jednak naprawa w warunkach domowych jest dość skomplikowana, a zakup nowego napędu wydaje się bardziej opłacalny.