Co robić, gdy laptop nie chce się uruchomić?

laptop nie uruchamia sięUszkodzenia sprzętu elektronicznego nie należą do rzadkości, a wcześniej lub później do czynienia z nimi będzie miał każdy użytkownik sprzętu tego rodzaju. Nie wszystkie pojawiają się zresztą z jego winy, niejednokrotnie ich sprawcami są bowiem przepięcia prądowe oraz zużywający się materiał. Laptopy nie należą do wyjątku, a ich skomplikowana budowa sprawia, że wspomniane niedogodności stają się jeszcze bardziej dokuczliwe. Zdecydowana większość usterek, z którymi mamy do czynienia w ich przypadku charakteryzuje się tym, że jest wspólna dla wielu producentów, niekiedy możemy jednak mówić o markach, które są jak gdyby predysponowane do pojawiania się konkretnych awarii. Z którymi z nich mamy do czynienia najczęściej? Wielu użytkowników laptopów skarży się na to, że posiadany przez nich sprzęt nie odpala. Gdy po naciśnięciu przycisku włączania laptopa nie ma żadnej reakcji ze strony sprzętu pomimo podłączenia do zewnętrznego zasilania, warto postawić samodzielnie wstępną diagnozę.

Pierwszym krokiem właściciela laptopa powinno być wyjęcie baterii, a następnie upewnienie się, czy laptop jest w stanie uruchomić się bez niej. Bardzo często okazuje się jednak, że uszkodzona jest nie sama bateria, ale kabel lub port ładowarki. Zarówno uszkodzenia kabla, jak i niestabilność ładowarki w gniazdku można zresztą dostrzec gołym okiem. Tu idealna jest sytuacja, w której dysponujemy zasilaczem i baterią z innego laptopa, zwłaszcza, jeśli jest to ten sam model. Jeśli okaże się, że naszym problemem jest uszkodzona ładowarka, zakup nowego rozwiązania wydaje się najlepszym pomysłem.

laptop nie włącza sieTu warto wspomnieć, że nie musi być to wcale oryginalne rozwiązanie, znakomicie sprawdzają się bowiem również zamienniki. Problemem nie jest nawet wtyk, który nie pasuje do gniazda umieszczonego w komputerze, odpowiednie przejściówki czekają na nas bowiem w dowolnym sklepie z akcesoriami RTV. Niestety, bywa i tak, że laptop nie odpala się przede wszystkim dlatego, że awarii uległa, któraś z tych jego części, które tradycyjnie znajdują się pod obudową. Dobrym rozwiązaniem jest w takim wypadku odkręcenie dolnej obudowy, choć warto wstrzymać się z takim krokiem, jeśli sprzęt znajduje się jeszcze na gwarancji. Gdy analizujemy części składowe komputera, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić kondensatorom, charakterystyczne jest bowiem dla nich to, że często nie tylko odłączają się od płyty głównej, ale nawet pękają. Alarmująca jest też sytuacja, w której laptop nie odpala się, uruchamia się jednak wiatrak. W takim przypadku uszkodzona może być karta graficzna, a nawet kość pamięci RAM.